
Co mogą robić absolwenci farmacji w spółkach Grupy Investcare? Jakie zadania czekają na nich poza apteczną ladą, np. w allecco.pl czy Biocanto?
Na te tematy eksperci z naszych spółek rozmawiali ze studentami z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji (PTSF), którzy u nas gościli.
– Nie raz student farmacji słyszał pytanie: „co tak właściwie będziesz robić po farmacji, chcesz pracować w aptece?”. Większość magistrów farmacji pełni rolę aptekarza i ma bezpośredni kontakt z pacjentem. Jednak nie jest to jedyna ścieżka rozwoju, jaką może wybrać farmaceuta po skończeniu studiów – mówiła w czasie spotkania z młodymi ludźmi dr farm. Bożena Kwaśniak, przewodnicząca Rady Nadzorczej Investcare S.A. – Absolwent może zostać: farmaceutą w hurtowni farmaceutycznej, może wspierać proces produkcji leków (np. w Biocanto), może odpowiadać za tworzenie strategii sprzedażowo-marketingowych sieci aptek (np. w Sieci 4 Pory Roku) lub pracować w e-commerce (np. dla portalu allecco.pl).
Większość studentów, goszczących na spotkaniu w hurtowni Medicare-Galenica, zadeklarowała, że nie chce pracować za aptecznym pierwszym stołem. Pytali o inne możliwości.
Kierownik hurtowni to też farmaceuta
O roli farmaceuty w hurtowni Medicare-Galenica oraz o bezpieczeństwie przechowywania leków, w tym o wymogach związanych z posiadaniem Certyfikatu Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych, mówiła Dorota Ostrowska-Prusak, kierownik hurtowni Medicare-Galenica, pełnomocnik zarządu ds. farmacji.
– Studenci byli zainteresowani praktykami studenckimi. Zadawali też wiele szczegółowych pytań, np. o utylizację produktów przeterminowanych, upewniając się, że jest ona przyjazna dla środowiska – dodaje Dorota Ostrowska-Prusak.

Kto kompletuje leki dla aptek
Nasi goście mogli również wejść do nowoczesnego magazynu farmaceutycznego, aby zobaczyć, jak wygląda profesjonalny proces kompletacji leków. Ich przewodnikiem był Piotr Pancerzyński, dyrektor ds. logistyki i transportu w Medicare-Galenica.
– Gościła u nas grupa młodych ludzi, zaangażowanych i zainteresowanych tym, co się musi wydarzyć w zautomatyzowanym magazynie farmaceutycznym, aby apteka dostała zamówiony lek. Byli pod wrażeniem nie tylko całego procesu kompletacji, ale także monitoringu temperatury leków, co jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nie zdawali sobie także sprawy z ilości produktów, jakie są w danym czasie kompletowane – opowiada Piotr Pancerzyński.

Farmaceuta rozmawia z producentem
W naszej hurtowni farmaceuta może pracować jako Category Manager. O swojej pracy na tym stanowisku mówiła doświadczona farmaceutka: Agnieszka Rudko, Category Manager w Medicare-Galenica.
Wyjaśniała studentom, że dzięki zdobytej na studiach wiedzy (oraz doświadczeniu) będą umieć ocenić, czy dany lek lub suplement, z którym zgłasza się producent do hurtowni, ma szanse na sprzedaż w aptece, jakiej jest jakości.
O swojej ścieżce kariery opowiadała także Justyna Czech, zastępca kierownika hurtowni Medicare-Galenica, która najpierw pracowała w aptece za pierwszym stołem jako farmaceuta, a od niedawna wykorzystuje swoją wiedzę w hurtowni.
Co wniosła wizyta? Obie strony: i goście, i gospodarze wymieniali się spostrzeżeniami i doświadczeniami.
– Współpraca ze środowiskiem studenckim daje możliwość prowadzenia wspólnych eksperymentów, wymianę wiedzy. Ponieważ na co dzień jesteśmy skupieni na swojej pracy, to dzięki takim wizytom zyskujemy świeże spojrzenie na to, co robimy. A to cenne dla obu stron – podsumowuje dr far. Bożena Kwaśniak.